חודש תשרי

חודש תשרי- מנהגים ורעיונות באתר בית חב"ד
Beit-Chabad.org

חודש תשרי

התרומה בביט / אשראי / פייפאל.

פרטים לתרומה בהעברה בנקאית: בנק פועלים סניף 657 חשבון 614939

נא תעדכנו כאן כדי שנפיק קבלה על שמכם.

להוראת קבע בנקאית: פתחו הרשאה לחיוב חשבון עבור קוד מוסד 56211 ולאחר מכן נא עדכנו אותנו כאן

היו שותפים בפעילות התורה והחסד של בית חב"ד

בזכות המצווה תזכו בע"ה לשפע ברכה והצלחה בגשמיות וברוחניות

שמות התורמים יוזכרו לברכה בציון הקדוש של הרבי מליובאוויטש

התרומות לבית חב"ד באמצעות אתר Beit-Chabad.org מוכרות לצרכי מס לפי סעיף 46

סליקת הכספים והפקת קבלות באמצעות בית חב"ד עמותת ישי"ק תומכי תמימים שבעיר אור יהודה ח.פ 580439081

חודש תשרי

חודש תשרי הינו החודש המלא והגדוש ביותר במועדים וימים טובים. חודש זה מכיל בתוכו שני זמנים כלליים; ימים נוראים וזמני שמחה. 

חלקו הראשון של החודש ועוד קודם אליו בחודש אלול וימי הסליחות הוא זמן בו הקב"ה יושב לדון את עולמו וזמן בו האדם ממליך את הקב"ה בעולמו.

בחלק זה של החודש כלולים ראש השנה עשרת ימי תשובה ויום הכיפורים.

קראו גם אודות פדיון נפש לפני ראש השנה.

א' תשרי – המלכת הקב"ה למלך

ראש השנה מוגדר בתפילות החג – "זה היום תחילת מעשיך זיכרון ליום ראשון".  הוא חלק ראשוני ומשמעותי ביותר של חיי האדם מול קונו – החל מאדם הראשון (שעל פי דעת רבי אליעזר נברא בראש השנה).

בחג נדרשת מהאדם נכונות לקבל על עצמו את מלכות הקב"ה, הן בעולמו הפרטי – ואף במשמעות רחבה – יותר בעולם כולו.

עשרת ימי תשובה

לאחר סיום החג ועובדת קבלת האדם את מלכות הקב"ה ישנם 'עשרת ימי תשובה' שמתחילים מראש השנה עצמו. ימים אלו נועדו להכשיר ולעורר את לב האדם, לשפר את מעשיו ולשנות כיוון למקום של תשובה – אל נפשו שלו ולאלוקיו.

חכמינו ז"ל למדו את מילות הפסוק בספר ישעיה: "דרשו ה' בהמצאו קראוהו בהיותו קרוב" כזמן מיוחד בו הקב"ה קרוב ומצוי באופן מיוחד לכל אדם, וזמן זה הוא בעשרת ימי תשובה.

תשובה תפילה וצדקה

כיוון זה של תשובה בא לידי ביטוי בצורה מעשית בשימת לב יתרה במישורים רבים בחיי האדם ובכך שמדקדק הוא במישורים נוספים. אחת הדוגמאות לזה היא אמירת סדר סליחות מיוחד לעשרת ימי תשובה וגילוי רצון האדם לשוב אל ה'.

בנוסף בימים אלו מרבים בנתינת צדקה, ומהדרים לעשות חישוב מדוייק של מעשר כספים של השנה שחלפה.

סיומם של עשרת ימי תשובה הוא ביום הכיפורים בעת בה הקב"ה מוחל וסולח לעמו וחותמם את דינם לחיים טובים ולשלום.

באפשרותכם לתרום באתר אונליין לבית חב"ד היכנסו לקישור המצורף חב"ד תרומות

'ושמחת בחגך'-ימי שמחה

מוצאי יום הכיפורים מסמל במעבר חד את השוני בין זמן של רצינות וכובד ראש לבין זמן של שמחה והתרוממות הרוח.

ביטוי לתנועת נפשית זו נמצא בפסוק מספר 'קהלת': לֵךְ אֱכֹל בְּשִׂמְחָה לַחְמֶךָ וּשֲׁתֵה בְלֶב טוֹב יֵינֶךָ כִּי כְבָר רָצָה הָאֱלֹקים אֶת מַעֲשֶׂיךָ". מסיבה זו נהוג להשתדל בהתחלת בניית הסוכה כבר במוצאי יום הכיפורים (באם דבר זה אינו לכל הפחות ניתן להסתפק בדיבור ושיחה על כך). כמו כן יש המדקדקים ללכת ולרכוש את ארבעת המינים של חג הסוכות בזמן זה.

מהכלל אל הפרט

תורת החסידות מסבירה כי זמן זה של ראש השנה – עשרת ימי תשובה ויום הכיפורים הוא זמן כללי ומשמעותי מאוד לחיי היהודי והתנהגות במשך השנה. אמנם דבר זה חסר ממד של חיבור אישי וירידה לפרטים. ולכך מגיע זמן זה של חג הסוכות ושמחת תורה.

סוכות

חג הסוכות הוא זמן בו אנו יושבים בסוכה לזיכרון העובדה כי כאשר הוציא הקב"ה את בני ישראל ממצרים הושיבם בסוכות. הציווי על הישיבה בסוכה הוא "תשבו כעין תדורו" כלומר שיש לאדם להעביר את חייו לסוכה, אכילה שתיה ולחלק ממנהגי ישראל אף לינה.

הסוכה בחג הסוכות משמשת כעין בית. בית הוא המקום בו אדם חש בנוחות מלאה עם אישיותו. בהקשר לענייננו חג הסוכות הוא הזמן בו אנו מכניסים את אורם של ראש השנה ויום הכיפורים לתוך ביתנו האישי.

שמחת תורה

שמחת תורה ושמיני עצרת הוא חג שכולו מנהג. בחג זה אנו רוקדים ושמחים עם התורה עצמה. שמחה זו מתבטאת בריקוד מעשי כאשר הדגש המרכזי ניתן על הרגליים שמוליכות את האדם בריקודו. בכך אנו מבטאים את העובדה כי הפנמנו לתוכנו את ה'אור' המיוחד של חודש תשרי עד שחדר לאישיותנו לחלק המעשי והנמוך ביותר.